daun

Wednesday, 26 December 2012

RPH SAINS TAHUN 3


RPH 
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
Tarikh /Hari              :           16 - 4 – 2012                                    Masa           :   8:00-8:30a.m.
Kelas                                     :           3  C                                     Bil. Pelajar    :   48 orang
M/Pel                         :           Sains
Tema                         :           Haiwan
Tajuk                         :           Ciri-ciri luaran haiwan
Objektif Pembelajaran:          Memerhati dan mengenal ciri-ciri luaran haiwan
Pengetahuan Sedia Ada:        Murid-murid sudah mengenali nama haiwan.
Konsep                      :           mata, telinga, ekor, kaki, hidung, paruh, sayap
Bahan                                    :           Bahan maujud, Kad gambar haiwan,  kad perkataan, power point slide
Nilai                          :           Mencintai alam sejagat, kasih sayang, kagum ciptaan Tuhan
Kemahiran                :           Memerhati, mengenal dan  menyebut.

  Langkah
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan/BBM
Aktiviti guru                                                                              
Aktiviti  murid

 Set  Induksi
( ( 5 minit )
Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan,meru-juk kepada benda maujud,
1.Guru menunjukkan
Ikan/ kucing kepada        
kepada  murid.

2.Guru mengaitkan aktiviti
yang dijalankan dengan
tajuk pelajaran hari ini.
1.Murid diminta 
   menyentuh binatang 
   yang ditunjukkan.

2. Murid diminta
menyebut ciri luaran
yang terdapat  pada
tubuh badan haiwan
sebenar.


Bahan maujud benar seperti ikan/kucing/
anjing



 Langkah 1
  ( 5 minit )
Menyebutkan ciri-ciri luaran haiwan.
1.Murid diminta 
menyebut  ciri  
luaran haiwan mengikut
gambar yang ditunjukkan
oleh guru.
2. Guru menunjukkan ciri-
ciri luaran haiwan yang
telah disebutkan oleh 
murid dalam bentuk
peta minda.
1.Murid senaraikan ciri
luaran haiwan secara
spontan.

2.Murid membaca ciri
    luaran haiwan.
Power point slide
 Langkah 2
( 10  minit )
Mewngelaskan ciri-ciri luaran haiwan mengikut kumpulannya.
1.Guru tunjukkan gambar
haiwan seperti ikan.

2.Guru memberikan kad  
   perkataan kepada murid


3.Guru menyediakan 3  
   jenis    haiwan lain yang  
   jelas  ciri luarannya  iaitu 
   lembu,ayam/
burung.


1.Murid meneliti ciri-ciri
    luaran haiwan tersebut.

2.Murid menampil ke
depan untuk 
melekatkan
kad perkataan pada 
tubuh badan ikan.

3.Murid mengulangi
    langkah yang tersebut
di atas pada tubuh  
badan haiwan lain.
Kad gambar


Kad perkataan
  Langkah 3
(( 8 minit )
Melukis dan
melabelkan
ciri-ciri luaran haiwan.

1.Guru mengedarkan lembaran Kerja dan berikan arahan cara membuatnya.
1.Murid melukis sejenis 
   haiwan dan  
   melabelkannya dengan 
   ciri-ciri luaran yang 
   dapat dikenali..
Lembaran kerja
  Penutup
(( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran
1.Guru membuat rumusan akhir isi pelajaran.
( Binatang berlainan
 mempunyai ciri luaran 
yang berbeza )

 Murid membaca perkatan dan rumusan yang ditunjukkan oleh guru .
Power point
slide



LEMBARAN  KERJA

NAMA :  _______________ (     )              Tarikh : _______
KELAS  : 3  (     )

Nama dan labelkan ciri-ciri luaran haiwan di bawah:



 
Click to view
                 

         Click to view     Click to view    Click to view

Click to view    Click to view  

Thursday, 22 November 2012

Tuesday, 20 November 2012

HOPE, AN APPLE TREE


Hope

Hope is a candle in the night
hope is a long respite

Hope is a feather
Once lifted, it'll only get higher                                                    
Hope is an oasis in a desert
Hope is a diamond in the dirt

Hope is everywhere
Yet hope is scarcely there

Hope is the dream of better days
Hope is the passion ablaze

Hope is beautiful
And hope is tranquil

Hope is there for everyone
Hope is an asset that all has in abundance


COPYRIGHTED 


Sunday, 18 November 2012

maple leaves

http://www.bigstockphoto.com/search/maple-leaf/?show=156&start=444http://www.bigstockphoto.com/search/maple-leaf/?show=156&start=444


Maple Leaves

- The Autumn has come 
Yellow and red.
We'll cast off the load.
Why aren't you glad! 

- The quintessence of life.
Colds, rains, 
A senility, an impotence.
For the better don't wait! 

Sleepy cartoon animated sun waking up to start the dayBright sunny day with a few passing clouds


http://netanimations.net/Here_comes_the_sun.mp3

http://netanimations.net/Here_comes_the_sun.mp3

RPH PENDIDIKAN SENI TAHUN 3


RPH PENDIDIKAN SENI TAHUN 3

Mata Pelajaran    :  Pendidikan Seni Visual  ( KBSR )
Kelas               ;  3 C
Bilangan Murid   :  48 orang
Tarikh            :  5 November 2012
Masa              :  60 minit
Bidang            :  Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk             :  Origami
Tema              :  Burung / katak
Pengetahuan sedia ada   :  i.  Murid telah mengetahui lipatan origami
                              ii.  Murid pernah melihat burung dan katak
Hasil Pembelajaran       :  Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :
                              i.  Mengetahui konsep origami
                              ii.  Mengetahui cara-cara menghasilkan origami dengan teknik lipatan kertas.
                              iii.  Menghasilkan origami menggunakan teknik lipatan kertas.
                              iv.  Menyedari bahawa origami boleh dihasilkan dengan teknik lipatan kertas
Penerapan Nilai           :  Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan.
Bahan Bantu Mengajar  :  CONTOH ORIGAMI BURUNG DAN KATAK, TAYANGAN VIDEO ORIGAMI
Media                     :  Bahan  :  Kertas Warna A4
 


Langkah
Pengajaran / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti  P & P
CATATAN
Set Induksi
(  5 minit  )
Tayangan Video klip lagu “Burung Kakak Tua”  /
“Lompat Si Katak Lompat “
Guru menayang video klip lagu dan memperdengarkan lagu “ Burung Kakak Tua”/“Lompat Si Katak Lompat” kepada murid-murid.
Lagu nyanyian
Langkah 1
(  10 minit  )
Memperkenalkan tajuk
pelajaran iaitu membuat origami.

Menyoal murid-murid
tentang origami.
Murid mendengar penerangan guru dengan penuh minat.


Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai
jawapan yang mereka tahu.

ABM maujud
( origami yang telah
siap dihasilkan )
Langkah 2
(  5 minit  )
Guru menunjukkan
contoh –contoh origami
kepada murid.

Guru menerangkan jenis alat dan bahan yang hendak digunakan.
Murid –murid melihat dengan penuh mminat.
Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru.


Guru mengagihkan kertas untuk membuat origami.
 Kertas warna A4
Langkah 3
(  10 minit  )

Guru menunjukkan video demonstrasi cara menghasilkan origami burung / katak lompat.

Guru menunjukkan cara melipat kertas dengan betul kepada murid.
Klip Video
Langkah 4
(  20 minit  )
Guru mengarahkan murid melakukan  aktiviti gerak kerja seperti yang ditunjukkan.

Guru membimbing dan memantau murid-murid di dalam kelas.

Murid melakukan gerak kerja yang diberikan.




Murid mula membuat lipatan untuk menghasilkan origami .
 Kertas warna A4
Langkah  5
(  5 minit  )
Guru menunjukkan cara-cara menghiasi  origami.

Guru mengarahkan murid memperkemaskan hasil lipatan origami.

Murid mula mewarnakan bahagian-bahagian tertentu pada burung / katak lompat.

Murid menghiasi origami mengikut kreaativiti mereka yang tersendiri.

Penutup
(  5 minit  )
Seisi Apresiasi dan Refleksi.

Penilaian dan pengukuhan.
Murid mempamerkan karya masing-masing sambil menceritakan karya sendiri dan rakan .

Guru membuat rumusan dan menerangkan tentang kelebihan dan kekurangan yang terdapat pada hasil kerja murid-murid sambil mengambil gambar  di dalam kelas.